O autorze
Studiuję psychologię. Praca magisterska pomogła mi w podjęciu decyzji o nie skończeniu studiów dziennikarskich...
Byłam między innymi masażystką, telemarketerką, opiekunką pięciu psów jednocześnie i bohaterką pewnego filmu promocyjnego. W pracy, w domu, na spacerach, w podróży i podczas pisania towarzyszy mi Akryl – pies przewodnik. To moje wspaniałe oczy, drugi nos i mózg obszyte czarnym futrem.
Pisanie o osobach z doświadczeniem niepełnosprawności stało się ostatnio popularne, momentami wręcz modne. Mój pomysł pisania o swoim i cudzym doświadczeniu zrodził się dawno temu, wtedy, gdy nie było to aż tak popularne. Nie lubię chadzać wydeptanymi ścieżkami, dlatego postaram się spoglądać na wiele spraw z nowych perspektyw, zapraszać do przemyśleń ludzi, o których prawie nikt nie słyszał, nie wiedzieć czemu. Ze zdumieniem odkrywam, ile interesujących tematów aż się prosi, by zapukać do ich drzwi, a następnie wprosić się na herbatę. Każdy się może o tym przekonać, czytając ten blog.

Nie daj sobie wmówić doskonałości

Obojętność doskonała. Kamienna twarz, odwrócony wzrok. Stoisz sobie obok mnie i wyobrażasz sobie, że skoro cię nie widzę, to też nie słyszę, nie czuję. Spokojnie, czy mogłabym mieć o to do ciebie pretensje? Ty też jesteś niepełnosprawna, ty też jesteś niepełnosprawny. Cierpisz, boli cię fantom amputowanej dumy, gdy ktoś odkryje twoje słabości.

Tekst dedykuję ludziom doskonałym, urodzonym perfekcjonistom, nadludziom i herosom, głównie jednak wszystkim tym, którzy są lepsi od innych.

Niepełnosprawność, to termin wieloaspektowy, złożony, niejasny, niesprecyzowany, sporny. Ale przede wszystkim, umowny. Osobiście uważam, że ludzie w pełni sprawni nie istnieją. Mamy za to całe bogactwo ludzi niesprawnych na różnym poziomie i niesprawność ta dotyczy odmiennych obszarów. Ponadto, nie należy zapominać o tym, że niesprawność może być sprzężona z inną. A jedna wynikać z drugiej, choć nie zawsze w sposób bezpośredni. Już gama ludzi niesprawnych ruchowo lub sensorycznie jest bardzo bogata. Od aktywnych i zatrudnionych na otwartym rynku pracy, po tych, którzy nie wychodzą z domu.

Imiona niepełnosprawności
A teraz odsłaniam przed Wami kilka typów niepełnosprawności, która występuje często, a nie jest widoczna na pierwszy rzut oka.

1. Niepełnosprawność życiowa: potocznie zwana niezaradnością. Nie potrafię załatwić swoich spraw, ogarnąć własnego terminarza, rozwiązać problemu w sposób praktyczny, za to doskonale potrafię narzekać.

2. Niesprawność technologiczna: na którą zda się, cierpi wiele osób. Trudno bowiem w świecie tak wielu technologicznych rozwiązań się odnaleźć. Jedni stawiają na specjalizację w wybranej dziedzinie np. telefonii komórkowej, a inni na wiedzę ogólną. I jedna i druga opcja ma plusy i minusy.

3. Niesprawność społeczna: trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów.

4. Niesprawność językowa: w moim pojęciu, jeśli ktoś nie zna podstawowego języka angielskiego, cierpi na nią. Angielski póki co jest językiem międzynarodowej komunikacji, naukowych publikacji i świata rozrywki.

5. Niesprawność ekonomiczna: występuje, gdy nie da się zaspokoić podstawowych potrzeb materialnych. Pisząc o podstawowych potrzebach mam na myśli również pozwolenie sobie na wakacje, rozwijanie zainteresowań.

6. Niesprawność na rynku pracy, emocjonalna, psychiczna, fizyczna, intelektualna, motywacyjna etc. Wystarczy?

Oczywiście, nie musisz czuć się niepełnosprawny/a w każdym momencie. Jeśli potrafisz, mimo swych ułomności, zaspokajać potrzeby, to wspaniale, gratuluję. Wiele osób, których niesprawność widać na pierwszy rzut oka też potrafi. Serio.

Gorzej, gdy w zaspokajanie danego typu potrzeb wkładasz więcej wysiłku, niż wynosisz korzyści. Takie dążenie do perfekcji pochłania wiele energii i powoduje często, że inne dziedziny życia bywają zaniedbane.

Co z tego?
Skoro wiemy już, że każda osoba jest niepełnosprawna, zastanówmy się, co może z tej wiedzy wynikać:

1. Niepełnosprawny, nie znaczy niepełnowartościowy. Chyba, że twój świat składa się z samych złych ludzi i negatywnych postaw.

2. Nie powinieneś mieć potrzeby litowania się nad niepełnosprawnymi. Chyba, że masz taką pasję użalania się nad samym sobą. Pamiętaj przy tym, że wiele z niesprawności nawet widocznych i sprzężonych, da się i należy niwelować poprzez szeroko rozumianą rehabilitację. Nie będę się dziś rozwodziła nad tym tematem, choć z pewnością jest interesujący.


3. Poczucie wyższości jest też zbędne. Chyba, że cechuje Cię hipokryzja.

4. Jeśli świadomie nie pomagasz osobie w potrzebie, licz się z tym, że poczujesz smak obojętności, gdy będziesz potrzebować pomocy.

5. Jeśli pomagasz znajomemu w potrzebie, a on odwdzięcza się obojętnością, gdy potrzebujesz pomocy, wymień kumpla.

6. Nie wgapiaj się w ludzi, którzy wyglądają inaczej, niż ty. Zajmij się lepiej pracą nad tym, co u ciebie nie funkcjonuje najlepiej.

7. Doceniaj i wspieraj innych, gdy są przy tobie, gdy ci pomagają, pomimo własnych słabości. Doceniaj też ich sukcesy, wspieraj podczas samorozwoju.

8. Nie bądź taki poważny.
Uśmiechaj się z innymi kulawymi, gdy żartują o własnej niepełnosprawności. Też sobie walnij od czasu do czasu żart ze swoich kul.

9. A teraz najważniejsze: nikt nie jest doskonały. Czasem ludzie potrzebują pomagać. Od czasu do czasu daj sobie pomóc. Doskonałość jest złudzeniem. Po prostu zaakceptuj siebie.
Trwa ładowanie komentarzy...